הדברה ירוקה

פרעושים

Home  >>  פרעושים

אחת מהצרות העתיקות מהן סובלת האנושות היא פרעושים. בימי הביניים פרעושים היו האחראים להפצתה של מגפת הדבר שהתפשטה עד שגרמה לתחלואה ולמוות של כרבע מאוכלוסיית אירופה באותה התקופה. דרך התפשטות המגפה הייתה באופן הזה שהפרעושים היו קודם כל מדביקים את החולדות, ומעבירים את המגפה מחולדה לחולדה בעודם מוצצים מהן דם. אחרי שהחולדות היו מתות הפרעושים היו עוברים למקור הדם הזמין הבא: בני האדם. לכן חשוב לזכור כי מלבד אי הנעימות שהפרעושים מביאים בעקיצתם, יש בהם גם סכנה מפני שהם מעבירים מחלות מבעלי חיים לבני אדם, ומבני אדם אל בני אדם אחרים…

תארו לכם אדם שמסוגל לקפוץ מעל בניין רב קומות. הפרעושים מסוגלים. פרעוש מסוגל לקפוץ עד לגובה של שלושים סנטימטר בקירוב כאשר גודלו הוא מזערי ביותר ונע בין מילימטר אחד לחמישה מילימטרים. לכן כאשר יש פרעושים בבית הם עשויים להימצא במקומות שונים ולא צפויים. הדברת הפרעושים היא אתגר שכן הפרעושים נמצאים במצבי גדילה שונים (בוגרים, זוחלים, ביצים וכו’). אם יש בעלי חיים בבית כמובן שגם בהם צריך לטפל ולהוציא מהם את הפרעושים.

בארץ נפוצים מספר סוגים של פרעושים. הפרעוש הנפוץ בארץ נקרא פרעוש החתול אולם למרות שמו הוא איננו נצמד רק לחתולים כי אם גם אל בעלי חיים פרוותיים אחרים. פרעושים אינם משמיעים רעש או מותירים ריח. כיצד נדע לזהות כי הבית שלנו סובל ממכת פרעושים? אם בעלי החיים שלנו מתגרדים לעיתים תכופות או אם יש להם התקרחות ונשיכות עצמיות אילו סימנים שמצריכים בדיקה לעומק. כמו כן סימני עקיצה על בני אדם עשויים להיגרם מפרעושים. למרבה המזל בני אדם אינם מזון שמועדף על פרעושים ולכן בני אדם סובלים מהם פחות. פרעושים נוטים לעקוץ באותו מקום מספר פעמים לכן אם רואים סימני עקיצות סמוכות כדאי לבדוק האם אכן מדובר בפרעושים.

טיפול בפרעושים נעשה בשילוב של מספר שיטות הדברה. אחד הדברים שחשוב לזכור כאשר מבצעים הדברה הוא שהדברה היא תהליך שבו משתמשים בחומרים שמזיקים לסביבה ויש לצמצמם את הפגיעה בסביבה ככל הניתן. כיום ישנם שיטות “הדברה ירוקה” בהן משתמשים בחומרים אורגניים על בסיס מים שאין להם ריחות או תופעות לוואי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *