הדברה ירוקה

מהי חשיבה ירוקה

Home  >>  מהי חשיבה ירוקה

חשיבה ירוקה היא חשיבה המנסה למצוא דרך להילחם במזיקים שונים בעזרת הביולוגיה של המזיק, או התנאים הסביבתיים, לפני מעבר לחומרים רעילים. חשיבה ירוקה מנסה לצמצם באופן טבעי את המזיקים הנמצאים בשטחי הבית, ובעת הצורך להיפטר מהם בדרכים שאינן מזיקות לאדם או לסביבתו.

מדבירים הפועלים בשיטת חשיבה ירוקה לא רק יטפלו במזיק, אלא גם יסבירו לבעלי הבית כיצד להימנע מהופעתו, או הופעת מזיקים אחרים, בעתיד. כך לדוגמא בית אשר לא מותקנים בחלונותיו רשתות מאפשר ליתושים ומזיקים מעופפים שונים להיכנס אליו בקלות. התקנת רשתות אמנם אינה נכללת כ”הדברה” אך היא יישום חשיבה ירוקה להדברה.

שימוש בביולוגיה של המזיק היא גם אמצעי להדברה בחשיבה ירוקה. הדברת פשפש המיטה למשל, יכולה להיעשות על ידי קיטור (שאין בו חומרים כימיים כלל) כיוון שפשפש המיטה אינו יכול לשרוד בטמפרטורות העולות על 45 מעלות ומעלה.

טיפול בתשתיות הקרובות לבית ובתוך הבית הוא גם אמצעי להדברה בחשיבה ירוקה. מזיקים רבים מגיעים אל הבית בשל מקורות מים הנמצאים בסמוך אליו (לדוגמא בריכה עם מים עומדים בגינה או בקרבת הבית), או בשל פרצות במבנה המאפשרות כניסה אל הבית. חולדות לדוגמא זקוקות למקור מים על מנת לשרוד, ואם מקור המים הקרוב לבית ייובש, הן יעדיפו לחפש מקום אחר עם מקור מים זמין יותר.

חשיבה ירוקה מתבטאת גם בהעברת אינפורמציה ללקוח, על מנת שיוכל להגן על ביתו ממזיקים בעתיד. הסברת תהליך ההדברה ללקוח ולימוד על המזיק וכיצד לטפל בו היא חלק חשוב ביותר בחשיבה ירוקה.

אם כך, חשיבה ירוקה שואפת להשאיר את הסביבה נקייה עד כמה שאפשר, להימנע משימוש בחומרים הרעילים לאדם, לחי ולסביבה, ולהשתמש בגורמים סביבתיים וביולוגיים על מנת להיפטר מהמזיק. עם זאת, חשיבה ירוקה אינה מסוגלת לפתור את כל טווח הבעיות, ולעיתים נדרשת גם הדברה כימית.