הדברה ירוקה

לימודי הדברה

Home  >>  לימודי הדברה  >>  לימודי הדברה

לימודי הדברה

On אוגוסט 17, 2018, Posted by , In לימודי הדברה, With No Comments

מקצוע ההדברה נתפס בעיני אנשים רבים כמקצוע  אשר אינו דורש השכלה או הכשרה מקצועית כשלהי. אך למעשה ללא לימודי הדברה לא ניתן להיות מדביר מורשה ולעבודה בתחום ההדברה. רק לאחר אישור מטעם המשרד לאיכות והכשרת מקצועית ללימודי הדברה והסביבה ועמידה בבחינת הגמר והשתתפות בימי עיון מקצועיים ניתנים ההיתרים המתאימים לרישיון הדברה. במידה והתלמיד מתחזה ועובר החוק הוא צפוי להיקנס או להיאסר בהתאם לחוק.

מהם לימודי הדברה?

לימודי ההדברה הם לימודים אשר מתמקדים בהדברת חרקים, מכרסמים ומזיקים נוספים מסוגים שונים. בשנים האחרונות ענף ההדברה נמצא בעליה הודות למדינתנו החמה ומלאת המזיקים וזוחלים למיניהם. רוב העבודה נעשית בחודשי הקיץ החמים, בהם יוצאים כל הזוחלים והמזיקים השונים. כיום ניתן לראות סוגי הדברה שונים כולל הדברה ירוקה ללא כימיקלים.

מהם תנאי הקבלה ללימודי הדברה?

תנאי הקבלה ללימודי הדברה הינו 12 שנות לימוד בלבד. כך שאין צורך בתעודת בגרות או פסיכומטרי על מנת להתקבל ללימודי הדברה. כל אדם אשר למד 12 שנות לימוד יכול ללמוד את מקצוע ההדברה ללא תנאים נוספים.

למי מתאים לימודי הדברה?

לימודי הדברה מתאימים לכל מי שרוצה לעסוק בהדברה וכן לאנשי מקצועי כגון: אחזקה במבנים, פקחים ועובדי תברואה, אחראיים על שירותי מזון למיניהם ועוד.

מה כוללים לימודי הדברה?

לימודי הדברה מכשירים את המדבירים לעתיד הן במגזר הפרטי והן בציבורי. הקורס מיועד לכל מי שמעוניין לעסוק במקצוע ההדברה כגון: אנשי אחזקה במבנים, פקחי ועובדי תברואה, אחראים על שירותיים טכניים בחברות מזון למיניהם וכו’. אורך הקורס הינו שמונה חודשים והוא מתקיים במפגשים חד שבועיים במרכז ההדרכות לבריאות הציבור של משרד הבריאות. הקורס דורש השקעה לא מעטה והקשבה. בקורס נלמדים כל הנושאים שקשורים להדברה באופן תיאורטי ומעשי. בסיום הקורס מקבלים את הרישיון להיות מדביר מורשה. במהלך הקורס על התלמידים לעבור בחינות שונות בנושאים שונים בהדברה.

אילו נושאים נלמדים בלימודי הדברה?

בלימודי ההדברה נלמדים נושאים חשובים ביותר בתחום ההדברה אשר כוללים בין היתר: חוקים ותקנות רישוי המשרד להגנת הסביבה, אמצעי ניטור ובקרה, בטיחות בעבודת המדביר, מחלות המועברות בידי מזיקים, עקרונות בהדברת עשבים, עזרה ראשונה לנפגעי הרעלה, היכרות, ניהול ואחזקת ציוד מגן, שיטות להדברת מזיקים, תרגול מעשי ועוד. הקורסים הינם תיאורטיים ומעשיים. התלמידים מכירים את סוגי המזיקים השונים, הנזקים שגורמים המזיקים לאדם ולסביבה, את שיטות ההדברה השונות וכן הם לומדים על פעולות קדם, מניעה, ניטור ועוד. כמו כן מתנסים התלמידים מעשית בשיטות הדברה שונות.

אילו סוגי הדברה קיימים?

קיימים סוגי הדברה שונים כאשר ההדברה העיקרית בה הרוב עובדים היא הדברה ביתית. כמו כן ישנה הדברה בשטחים פתוחים, הדברה איוד. בשנים האחרונות נכנסה הדברה חדשה שהיא הדברה ירוקה ללא כימיקלים כמו שאנו מכירים. כל הדברה דורשת קורסים שונים אשר בסופו של דבר מכשירים את התלמיד להיות מדביר בתחום בו הוא בחר.

קבלת רישיון הדברה

קבלת רישיון הדברה דורש עמידה במבחני הגמר השונים בדברה. רק לאחר שעוברים את כל המבחנים מקבלים את רישיון ההדברה. בסיום הקורס התלמידים מוכנים להיות מדבירים מקצועיים ויכולים לבצע הדברות ביתיות וחקלאיות שונות למגוון המזיקים, החרקים והמכרסמים השונים. המבחן אותו עוברים התלמידים הינו מבחן ממשלתי והוא בפיקוח משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה. במבחן נבדק הידע והכלים שרכשו התלמידים במהלך הקורס. במידה והתלמידים מעוניינים להרחיב את תחום עיסוקם ולקבל היתר להדברה באיוד, עליהם לעבור שני קורסים נוספים: קורס איוד מוגבל, קורס איוד לא מוגבל. בתום סיום שני הקורסים נבחנים התלמידים על החומר ובמידה ועברו את המבחנים מקבלים רישיון לעסוק בסוג הדברה זאת. כמובן שעליהם לעבור הכשרה מתאימה בתחום בטרם קבלת הרישוי.

מטרת לימודי ההדברה

מטרת לימודי ההדברה היא להקנות ידע וכלים מקצועיים לקבלת רישיון מדביר ביתי וכן לעמוד בבחינות ההסכמה לקבלת רישיון מדביר. הלימודים מעשירים את התלמיד מבחינה תיאורטית וכן מעשית, בכך שהתלמיד מתנסה במהלך לימודיו מעשית בשיטות ההדברה השונות וצובר ניסיון שיעזור לו להיות מדביר שהוא מסיים את לימודיו. בסיום לימודיו יוצא התלמיד עם ידע נרחב בתחום ההדברה וניסיון מקצועי אשר רכש במהלך לימודיו. דברים אלה עוזרים לו מאוד בחוץ כאשר הוא מחפש עבודה בתחום.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *