הדברה ירוקה

הדברת צרעות

Home  >>  הדברה ירוקה  >>  הדברת צרעות

אחד מן המזיקים האופייניים לתקופת החורף בישראל היא הצרעה. שלושת הצרעות הנפוצות הן: 1) הצרעה המזרחית (הידוע בכינוי העממי: “דבור”), 2) הצרעה הגרמנית (ימ”ש), 3) וצרעת הפלך.

עקיצת הצרעות מסוכנת וכואבת. ישנם אנשים שרגישים לעקיצת צרעות ודבורים עד כדי מוות, כתוצאה מאלרגיה וכדומה. כואבת במיוחד עקיצת הדבור שאיננו מת לאחר שהוא עוקץ, ועשוי לעקוץ מספר פעמים בזו אחר זו.  אין לזלזל במפגע זה ויש להיזהר מפניו. הצרעות פועלות בסביבת הקן שלהן ולכן חשוב לטפל לא רק בצרעה אלא בראש ובראשונה בקן שלהן, שהוא מקור כל הצרות, שורש פורה ראש ולענה.

לכל צרעה יש מקום אחר בו היא אוהבת לבנות את הקן שלה. הצרעה הגרמנית מחבבת ארגזי תריסים, ארגזי רוח וכדומה ולעומתה צרעת הפלך מעדיפה עצים ומקומות גבוהים אחרים.

בסתיו ובחורף מתקיימת תופעה הנקראת “חריפת מלכות”. המלכה יוצאת להקים לה קן במקום חדש. אם פגשתם את המלכה והרגתם אותה חיסלתם קן שלם של צרעות בעתיד. למרבה הצער לרובינו לא נקרית הזדמנות פז כזו לידנו, ואנו נתקלים בצרעות לאחר שהן כבר מבוססות למדי עם קן צרעות במקום מסתור כלשהו.

הדבורה הינה חיה מוגנת בטבע. לדבורה תפקיד חשוב בהאבקת הפרחים של עצים ושיחים. במקרה של דבורים יש להזמין כוורנים שיבואו לאסוף את הכוורת. לעומת זאת במקרה של צרעות יש להזמין מדביר שימנע את המטרד. הדברת המטרד באמצעות ריסוס הקן ופיזור פיתיונות רעילים לצרעות תסיר את המטרד מסביבתכם.

כאשר אתם מזמינים הדברה חשוב לזכור כי הדברה פוגעת גם בבעלי חיים וחרקים חפים מפשע. באיזון האקולוגי ישנם בעלי חיים רבים (בניהם גם בני האדם) שרגישים לחומרי ההדברה. מה זה מחייב אותנו? ראשית לנקוט אמצעי זהירות. לא להתקרב לחומר הרעיל ולהרחיק אותו מסביבתם של ילדים וכדומה. שנית להזמין אך ורק מדביר שמשתמש בחומרים תקניים שאושרו לשימוש. מומלץ להזמין הדברה ירוקה שמשתמשת בחומרים ידידותיים לאדם ולסביבה ככל הניתן מבלי לפגוע ביעילות ההדברה.